Ugrás a fő tartalomra

Cserháti Éva: Palackposta

Igazi kuriózum egy olyan magyar regény, ami a vitorláson lakós életet mutatja be, és Cserháti Éva éppen ezt teszi a Palackposta (2016) c. könyvében. Ennek főhőse egy Petra nevű magyar értelmiségi nő, aki a férjével egy vitorláson lakik. Az ő történetén keresztül ismerhetjük meg a hajósok mindennapjait.

A történetben a főszereplő férje egy időre elutazik és magára hagyja őt egy görög kikötőben. Ekkor a nőnek lesz egy kis ideje az eddigi életén gondolkodni, és új barátokat is szerez.
Az igazán érdekes a regényben a főszereplő nő személyisége, változása, fejlődése, amit fokozatosan figyelhetünk meg, ahogy a jelen mellett feltárulnak a múltban történtek is. Mindig jó olyan történeteket olvasni, amiben egy nő világot lát, magára talál, és önbizalmat fejleszt. Petra például igazi hajóssá válik. A kikötőben összebarátkozó nők is mind érdekes figurák. Van még a könyvben múltbeli titok, közelgő veszedelem, internetes közösséghez tartozás, és egy menekülő feleség is, akinek a többi asszony segít elszökni a férje elől.

Megjelennek még más aktuális témák is, mint például a külföldön élő magyar értelmiségi nézőpontja, meg ahogyan az új tapasztalatok révén az utazó változik és fejlődik. A nyugat és a kelet viszonyáról, a vegyesházasságokról és az ezzel kapcsolatos sztereotípiákról is szó esik időnként, emellett a könyv még önéletrajzi elemeket is tartalmaz (pl. vitorláson élés).

A vitorlázással kapcsolatos részek is egész érdekesek, és úgy lettek megírva, hogy a laikusok számára is befogadhatónak legyenek. A fülszöveg sajnos túlságosan keveset árul el arról, hogy milyenfajta történetre számítson az olvasó.
A Palackposta azoknak ajánlott, akik szeretik a feminista szemléletű és a pszichologizálós könyveket, a lassan kibontakozó cselekményt, és szeretnének valami egyedit olvasni.